Praktyczne wskazówki

  • Jak kupować wołowinę

    Jak kupować wołowinę

    Wołowinę powinniśmy kupować w sprawdzonych sklepach. Rożne gatunki mięsa - wołowina, wieprzowina, drób nie powinny leżeć obok siebie. Zwracamy uwagę na wygląd: mięso musi być sprężyste czyli odkształcać się po naciśnięciu, kolor powinien być intensywnie czerwony, a powierzchnia lekko wilgotna i matowa. Przy wyborze wołowiny należy zwrócić uwagę na jej zastosowanie kulinarne. Inny kawałek tuszy wołowej użyjemy do pieczenia, inny do gotowania, a inny do smażenia czy duszenia. Mięso wołowe w kontakcie z powierzchnią np. z opakowaniem odbarwia się na kolor brunatny. To jest jego naturalna właściwość i nie może być odbierana jako nieświeże.

  • Przechowywanie wołowiny

    Przechowywanie wołowiny

    Wołowinę przechowujemy w lodowce w temperaturze 2-7 °C . Nie myjemy mięsa, jeśli mamy zamiar je przechowywać. Nie należy również kroić go na mniejsze kawałki, gdyż większe mogą być dłużej przechowywane. Naczynie z mięsem powinno być przykryte folią lub talerzem (ograniczamy dostęp drobnoustrojów i zapobiegamy jego wysychaniu). Możemy je również skropić delikatnie sokiem z cytryny lub octem. Świeżą wołowinę możemy zamrozić, zawijając ją szczelnie, aby nie traciła wody. Mięso zamrożone przechowujemy maksimum dwa miesiące.

  • Przygotowanie wołowiny

    Przygotowanie wołowiny

    Wołowinę można zamarynować przed grillowaniem, pieczeniem, smażeniem czy duszeniem.
    W przyrządzonej marynacie wołowinę należy pozostawić na 1-2 dni.

  • Przyrządzanie wołowiny

    Przyrządzanie wołowiny

    Do przygotowania wołowiny nie używamy tłuczka! - wołowiny się nie ubija. Wyjątkiem są bitki i zrazy, ale też ubijamy je bardzo delikatnie. Nie smażymy i nie grillujemy za długo ponieważ mięso stwardnieje. Nie kroimy mięsa za cienko - dobry befsztyk powinien mieć minimum 20 mm grubości.